Hoci máme často pocit, že náš osobný zápas so závislosťou je jedinečný, jedna vec, ktorú máme spoločnú je to, že milujeme chaos. Niektorí z nás sa tešia z drámy, ktorá súvisí s naším užívaním drog, kým iní jednoducho nevedia, ako bez toho existovať.
Musím priznať, že sú dni, keď sa divím, ako som mohla zostať triezva bez všetkého toho chaosu, ktorý som kedysi vo svojom živote mala. Dnes jediný chaos, s ktorým sa stretávam na konci každého dňa je to, keď sa usilujem okúpať, nakŕmiť a uložiť svoje dieťa.
Predtým, než sa rozhodnete ako riešiť chaos, najprv musíte identifikovať, s ktorým typom chaosu máte do činenia: s vytvoreným alebo s nekontrolovateľným.
Ako sa vyhnúť vytváraniu chaosu
Počas istého obdobia v mojej aktívnej závislosti bolo pre mňa nemožné udržať si slušnú prácu. Dokázala som si zarobiť len na drogy, nájom, benzín a na to, aby som si občas dala kávu. Počas tohto obdobia, kedy som stále svoju závislosť považovala za zvládnuteľnú, som vytvárala chaos. Kradla som veci od rodičov, hoci som to nepotrebovala robiť. Vytvárala som problémy v práci – napr. som svojvoľne odišla a hneď na to som tam s plačom volala, aby ma vzali späť. Trúsila som poznámky na adresu kolegov a priateľov, ktoré v mojom živote spôsobovali chaos. Všetky tieto veci nazývam „vytvorený chaos“. V skutočnosti bol môj život už chaotický kvôli zlým rozhodnutiam, ktoré som robila, ale pre mňa to nikdy nebolo dostatočne šialené.
Keď som vytriezvela, uvedomila som si, že chaotické oblasti sa z môjho života pomaly vytrácajú. Už viac som nevytvárala chaos. V skutočnosti teraz, keď sa uzdravujem, snažím sa nebyť konfrontačná. Hoci si niekedy uvedomím, že občas podvedome spôsobujem malé šialenstvo, naučila som sa zdravšie spôsoby riešenia týchto problémov.
Tu sú štyri riešenia, ktoré ti môžu pomôcť vyhnúť sa vytváraniu chaosu:
- Nájdi dôvod, prečo vytváraš chaos. Prečo vo svojom živote potrebuješ drámu? Chýba ti niečo alebo sa len nudíš?
- Keď nájdeš dôvod, prečo máš potrebu vytvárať chaos, ihneď urob všetko potrebné k tomu, aby si tento problém eliminoval. Ak si na niekoho vybehol, ospravedlň sa a naprav, čo si spôsobil.
- Nájdi si niečo, čím nahradíš dôvod, ktorým si sa snažil druhých spracovávať. Ak si sa nudil, nájdi si nového koníčka. Alebo možno podobne ako ja sa pustíš do upratovania alebo si nájdeš nový TV seriál.
- Tráv nejaký čas so svojou rodinou alebo partnerom. Niekedy vytvárame chaos, lebo nám chýba pozornosť, preto je dôležité byť k sebe a k svojim blízkym otvorený a úprimný v súvislosti s tým, ako sa cítiš.
Môže to byť jednoducho ľudská prirodzenosť, čo spôsobuje, že vo svojich životoch máme radi trochu drámy, no aj keď nevytváraš vlastnú drámu, možno zistíš, že je to jednoducho prirodzená súčasť života.
Ako zvládať nekontrolovateľný chaos
Kým vytvorený chaos spôsobujeme sami, nekontrolovateľný chaos vôbec nemáme vo svojich rukách. Keď budeš nejaký čas triezvy, uvedomíš si, že problémy sa jednoducho vyskytujú bez nášho pričinenia. Keď sa ti pokazí auto, partner dostane chrípku a dieťa dostane infekciu ucha – a to všetko sa stane v tom istom týždni – spomenieš si na chaos, ktorý si kedysi sám vytváral a budeš sa diviť, prečo si to vlastne potreboval robiť.
Tu sú štyri zdravé spôsoby ako zvládať nekontrolovateľný chaos:
- Uvedom si, že niektoré veci sú nevyhnutné alebo potrebné. Život bude plynúť bez ohľadu na to, čo si do tela dáš alebo nedáš. Ak pitie neopraví tvoje auto, rozmýšľaj, čo potrebuješ urobiť, aby si ho opravil.
- Na chvíľu relaxuj a sústreď sa na seba. Sadni si a zhlboka dýchaj. Odíď od danej situácie a daj sa dokopy. Dieťa bude v poriadku, keď si chvíľu poplače. Ak máš pokazené auto, určite nikam neodíde, keď venuješ pár minút sebe.
- Napíš si, aké máš možnosti. Takýto zoznam ti môže poskytnúť jasnejšiu predstavu o možnostiach riešenia problému a budeš mať šancu vidieť, nie len predpokladať to, čo vieš.
- Požiadaj o pomoc! Najzdravšie riešenie problému je požiadať o pomoc – najmä ak vieš, že ju potrebuješ. Nemôžeš predpokladať, že ti niekto nepomôže, pretože ako sa učíme v programoch uzdravovania, požiadať o pomoc je pokorujúce a môže nám poskytnúť odpoveď, akú sme nikdy nečakali.
Niekedy si problémy vytvárame sami a niekedy k nám jednoducho prídu; nie je našou vecou trápiť sa nad tým, čo sa nám prihodí, ale potrebujeme sa zamerať na to, ako tieto veci zvládnuť. Keď si uvedomíme, že recidíva už nie je riešením zakaždým, keď čelíme nejakej výzve, potrebujeme rozmýšľať o najzdravších spôsoboch ako zvládať problémy.
Nepotrebujeme vytvárať ďalší chaos, jednoducho sa potrebujeme naučiť zvládať ten prirodzený a nekontrolovateľný chaos, ktorý nám príde do cesty a riešiť ho čo najzdravším spôsobom.