Pitie alkoholu je súčasťou našej sociálnej kultúry; spája sa s relaxáciou, oslavami a dobrodružstvami. Pre niektorých je pitie alkoholu dokonca súčasťou kompletného každodenného jedla. No kým niektorí podporujú zdravotné a sociálne benefity striedmeho pitia, mali by sme si dávať pozor a mať na mysli to, že alkohol zvyšuje riziko poškodenia mnohých vnútorných orgánov a spôsobuje veľa enviromentálnych problémov.
Z výskumného hľadiska dokonca aj striedma konzumácia alkoholu môže byť nebezpečná, pretože môže narušovať normálne fungovanie pečene, narušovať formáciu kostí a hlavne spomaľovať nervový systém. Okrem toho keďže štúdie ukázali, že alkohol môže mať určité zdravotné benefity, ak je konzumovaný striedmo, niektorí ľudia majú sklony konzumovať viac než ich telo dokáže tolerovať, čo mení alkohol na zákernú látku.
Ako alkohol poškodzuje tvoj nervový systém
Keďže alkohol je toxická látka, môže spôsobiť, že tí, čo chronicky pijú alkohol, budú trpieť v dôsledku zmien v mozgu a abnormalít v ich duševnom fungovaní. Konzumácia alkoholu môže priamo alebo nepriamo ovplyvniť neurologický systém, čo spôsobuje, že príležitostné alebo pravidelné pitie je ešte nebezpečnejšie.
Za posledných tridsať rokov obrazy mozgu, vytvorené modernými neurologickými technikami ako je magnetická rezonancia či počítačová tomografia, vo všeobecnosti ukazujú vzťah medzi dlhodobou konzumáciou alkoholu a zmenami v štruktúre mozgu. Napr. výsledky týchto vyšetrení ukazujú u niektorých užívateľov alkoholu scvrknutie mozgu a jeho poškodenie.
Alkohol má nepriaznivý vplyv aj na mnoho iných neurologických procesov. Kým striedma konzumácia znižuje telesnú teplotu, silná intoxikácia v chladnom počasí môže viesť k hypotermii – masívnemu, život ohrozujúcemu poklesu teploty.
Ďalší silný dôsledok alkoholizmu je Korsakovova psychóza – devastujúca porucha pamäte, pri ktorej človek zabúda na to, čo sa počas dňa stalo alebo zabúda sled denných udalostí. Kvôli tejto dramatickej strate krátkodobej pamäte žijú pacienti s touto diagnózou doslova v minulosti.
Alkohol a poškodenie pečene
Keďže pečeň je najväčší orgán v tele, vykonáva rôzne úlohy, konkrétne zažívanie, vstrebávanie a spracovávanie stravy. Okrem toho ukladá vitamíny, syntetizuje cholesterol, kontroluje tok krvi a reguluje mechanizmy krvných zrazenín.
Ochorenie pečene je jeden z najzávažnejších zdravotných dôsledkov dlhodobej konzumácie alkoholu. Každý rok umiera asi 35 tisíc Američanov v dôsledku chronického ochorenia pečene a cirhózy. Cirhóza je v poradí 9. zabijakom národa. Podľa Národného inštitútu zneužívania alkoholu a alkoholizmu sa asi polovica úmrtí na cirhózu pripisuje užívaniu alkoholu. Okrem toho je v USA dlhodobá konzumácia alkoholu najrozšírenejšou príčinou ochorenia pečene a následnej smrti, keďže jedinou možnou liečbou je transplantácia pečene, čo je veľmi riskantné.
Pečeň je takisto veľmi krehká, preto už iba samotný výskyt ťažkého pitia stačí na zlikvidovanie mastných kyselín v pečeni, čo následne môže viesť k alkoholovej hepatitíde – silnému zápalu pečene charakterizovanému nevoľnosťami, slabosťou, bolesťou, stratou chuti, hmotnosti a horúčkou.
Okrem toho je chronická cirhóza najrozvinutejšou formou poranenia pečene. Táto choroba je charakterizovaná progresívnym zjazvovaním tkaniva, ktoré blokuje krvné vlásočnice a narušuje vnútornú štruktúru pečene, čo zhoršuje jej fungovanie – dochádza k znefunkčneniu schopnosti tela vykonávať mnohoraké funkcie potrebné k životu.
Alkohol a úbytok kostí
Prílišné holdovanie alkoholu spôsobuje závažné škody na kostiach a to najmä u žien. Alkohol má škodlivé účinky na dva typy kostí, ktoré sú súčasťou ľudskej kostry. Kortikálna kosť je hustá a hrubá a tvorí vonkajšiu vrstvu kosti a telo dlhých kostí v ramenách a nohách. Hubovitá kosť je pórovité pletivo tenkých plátkov, ktoré tvoria vertebrálny stĺp. Hoci alkohol škodí obom typom kostí, najhorší dopad má na hubovitú kosť.
Medicínskou rečou povedané, proces rastu kostry a jej dozrievania zahŕňa tri všeobecné fázy: rozvoj a modelovanie, konsolidáciu a remodelovanie. Ťažká konzumácia alkoholu narušuje fázu rastu a modelovania tým, že zastavuje pozdĺžny rast a proliferáciu. Okrem toho ovplyvňuje aj prištítne telieska – hormón, ktorý reguluje metabolizmus vápnika.
Alkohol a poruchy spánku
Užívanie alkoholu môže narušovať štandardné spánkové vzorce. Ľahká konzumácia alkoholu môže spôsobovať skoré utíšenie ospalosti, nočné prebúdzanie sa a potláčanie spánkovej fázy REM, čo je stav snívania a keď sa objaví blízko fázy bdenia, často vyvoláva živé halucinácie.
Šoférovanie v opilosti: Zabijak číslo jedna
Konzumácia alkoholu škodí nielen konzumentovi, ale aj ostatným, s ktorými sa stretne. Šoférovanie v podnapitom stave patrí medzi hlavných zabijakov. Podľa Centra pre kontrolu chorôb v roku 2016 zomrelo v USA pri automobilových nehodách kvôli tejto príčine 10497 ľudí, čo predstavuje 28 % všetkých úmrtí súvisiacich s dopravnými nehodami.
Najviac šokujúci je fakt, že šoféri v tínedžerskom veku predstavujú menej než 7 percent celkovej populácie, no šoféri v tejto vekovej kategórii sú príčinou viac než 13 percent úmrtí pri autonehodách.
Alkohol a násilie
Alkohol takisto zohráva kauzálnu rolu v násilí. Za posledných 45 rokov mnoho štúdií ukázalo nápadný vzťah medzi konzumáciou alkoholu a násilnými činmi. Podľa týchto štúdií má alkohol spojitosť s polovicou až dvomi tretinami prípadov zabitia a štvrtinou až polovicou závažných napadnutí. Takisto má spojitosť so sexuálnymi prepadmi. Napr. policajné správy ukazujú, že 24 percent identifikovaných sexuálnych páchateľov a 31 percent ich obetí bolo v podnapitom stave.
Sociálne a vzťahové problémy, ktorých príčinou je pitie
Hoci veľa ľudí konzumuje alkohol striedmo a zodpovedne, štúdie ukazujú, že mnohí pijú preto, aby sa opili, v dôsledku čoho ich správanie vytvára závažné problémy pre ich okolie. Napr. alkoholici a ľudia, ktorí často pijú nárazovo, majú obyčajne problémy s priateľmi, v manželstvách, doma, v práci a s financiami. Okrem toho ťažké pitie môže mať závažný dopad na spoločnosť vrátane straty produktivity na pracovisku, rodinného násilia, čo vo väčšine prípadov vedie k rozvodu, ďalej vrátane náhodných zranení a dokonca smrti.
Čo je striedme užívanie alkoholu a v čom je prospešné srdcu?
Podľa amerického Ministerstva poľnohospodárstva a ľudských služieb je striedma konzumácia definovaná ako nie viac než dva poháre cez deň u mužov a nie viac než jeden pohár cez deň u žien. V ideálnom prípade je jeden pohár definovaný ako 3,5 ml piva, 1,18 dl vína či pol deci 80 percentného destilátu.
Alkohol môže zohrávať významnú úlohu pri facilitácii krvného obehu. Po prvé, môže brániť tvorbe krvných zrazením. Okrem cholesterolu a iných tukových látok, ktoré bránia krvnému obehu, dochádza k zrážaniu aj v dôsledku chemikálií uvoľňovaných do krvi cez arteriálnu stenu, na čo môže priaznivo pôsobiť alkohol.
Konzumácia alkoholu môže takisto zohrávať rolu v stimulácii kardiovaskulárneho systému. Napr. laboratórny výskum myší ukázal, že užívanie alkoholu je pozitívnym faktorom pri prevencii zúženia tepien.
Iné výskumy ukazujú, že alkohol môže pomáhať pri ochrane proti reperfúznym poraneniam, čo je forma krvného toku do srdcového svalu oslabená nedostatkom kyslíka.
Alkohol môžeme považovať za niečo, čo je do určitej miery dôležité, keďže obohacuje kardiovaskulárny systém. No kým niektorí podporujú zdravotné benefity pri jeho striedmej konzumácii, nemali by byť podporované, pretože alkohol zvyšuje riziko poškodenia mnohých iných vnútorných orgánov a zhoršuje mnoho enviromentálnych problémov. Dokonca aj striedma konzumácia alkoholu môže byť nebezpečná, pretože môže narušovať normálne fungovanie pečene, zamedzovať tvorbe kostí a – to najdôležitejšie – spomaľovať nervový systém.
Aj keď existujú protichodné názory na účinky striedmeho pitia, existuje jeden faktor, na ktorom sa zhodujú všetci: ťažká konzumácia alkoholu je škodlivá.